top of page

Dostala jsem důvěru nahlédnout s foťákem do života rodiny mých blízkých přátel, která se u své tříleté holčičky Stely pere s nevyléčitelnou nemocí – cystickou fibrózou. Cystická fibróza (CF) je genetická dědičná porucha, která postihuje plíce, ale také slinivku, játra, ledviny a střeva. Dlouhodobé problémy zahrnují potíže s dýcháním a vykašlávání hlenu v důsledku častých infekcí plic.

U denního režimu běžného tříletého dítěte, byste čekali spánek, školku, jídlo, hraní si. Stelinka k tomu ještě několikrát denně musí inhalovat, cvičit, před každým jídlem brát léky. Vše v dosahu musí být stále vydezinfikováno a kvůli riziku nemocí dýchacích cest nesmí zatím do kolektivu ani například k vodě. I přesto všechno je to šikovná zvídavá holčička, na které na první pohled nic nepoznáte (protože světe div se, některé nemoci nejsou vidět).

Má neskutečné štěstí na skvělé rodiče, kteří jsou zodpovědní a dělají pro ní maximum. I tak se ale náklady na léčbu šplhají do astronomických částek a pojišťovna řadu léků a pomůcek nehradí. Pokud se chcete dozvědět více o nemoci a běžné denní rutině s takto nemocným dítětem, mrkněte sem, otec Stelinky píše blog: www.spoluproticfku.cz

bottom of page